Műemlékek nyomában
Várak a Felvidéken
A vár védelmi célból emelt olyan erődítmény, amely egy helyen koncentrált megerősített épület, vagy épületcsoport. Bár a köznyelvben az erődített városokat, övvárakat és erődrendszereket is várnak nevezik, de a fogalom alapvetően a katonai célból épített, kompakt védelmi pontokat jelöli. A Felvidék történelmi eredetű tájnév, amelynek a múltban többféle jelentése is volt. Ma Szlovákia területének szinonimájaként használatos – egyrészt a szlovákiai magyarok („felvidéki magyarok”) vonatkozásában, másrészt az 1918 előtti magyar történelem kapcsán, amikor a mai Szlovákia területe a Magyar Királyság szerves részét képezte. A dualizmus korában a Felvidék kifejezést a földrajzi jelentése mellett egyre inkább politikai értelemben is használták, a többségében vagy jelentős részben szlováklakta 16 vármegyét értve alatta. (Trencsén, Árva, Turóc, Liptó, Zólyom, Szepes, Sáros, Pozsony, Nyitra, Hont, Bars, Nógrád, Gömör, Abaúj-Torna, Zemplén és Borsod vármegyék – de nem sorolták ide Szabolcs, Bereg, Ung, Ugocsa, Máramaros megyéket.)
A középkori várak többsége sajnos mára nem maradt fenn teljes pompájában. Romokká váltak, így napjainkra csupán a környező természeti táj titokzatos, romantikus kulisszáját alkotják. Akadnak a felvidéki várak között azonban olyanok is, amelyek szerencsésen túlélték az évszázadokat, és az élet nem állt meg a falaik között. Tulajdonosaik kényelmes és pompázatos nemesi fészkekké alakították át őket, napjainkban pedig kulturális-társadalmi célokra használják őket. Nem csupán eseménydús, érdekes múltjukkal kelthetik fel az ide látogatók figyelmét – a múltról a várfalak között otthont kapott állandó kiállítások mesélnek –, hanem vonzó programkínálatukkal is, amelyek között az éjszakai várséták éppúgy megtalálhatók, mint a várjátékok, a színházi és meseelőadások. Több helyen a várfalak között esküvőt lehet tartani, de akár korabeli lakoma vendégei is lehetnek a látogatók.
Néhány vár a Felvidékről… a teljesség igénye nélkül. A várak adatlapján az épület elérhetősége is megtalálható, illetve az épületek történetét többnyire képek, és bejutási információk is kiegészítik, melyek folyamatos frissítést igényelnek. A túráink során meglátogatott várakat ezúttal is ABC sorrendben, a települések neve mellett találhatók meg. Az adatlapon az épületek történetét többnyire képek is kiegészítik. A várakról szóló információ forrása szakemberek által írt tanulmányok, beszámolók anyaga. A lap alján térkép is található a várakról a könnyebb tájékozódást segítve. Kellemes időtöltést!