Szent Domonkos-templom
Várvölgy (Alsózsid)
1899-ben romantikusan átépített középkori építmény, az egykori Alsózsid temploma. Nyugati homlokzata előtt nyolcszögű, támpilléres torony, tetején hegyes sisak ül. Széles, kétoldalt kápolnákkal bővített hajójához támpilléres, nyolcszög három oldalával záródó, gótikus szentély csatlakozik amelynek déli felén kisebb oldalkápolna áll. A szentély felett az átépítésből származó csillagboltozat, észak falában gótikus szentségház, a déliben kettős ülőfülke, a délkeletin kis szamárhátíves falfülke. Mozgalmas tömegű külsején romantikus részletezés van. A legújabb korban megváltozott nevű település a 14. század elején már plébániás hely volt. Temploma mellett 1428-ban Corpus Christi kápolna állt. 1550-ben működő plébánia, amely a falu eldugott fekvése miatt elkerülte a török portyák pusztítását. A 17. században kegyura, a győri káptalan kétszer is javíttatta. Eredeti alaprajza és leírása 1886-ból maradt meg. Ebből tudjuk hogy a hajóval azonos szélességű volt a szentélye, amely a maival azonos, nyugati oldalán előcsarnok és afelett torony volt, hajóját donga, szentélyét kétszakaszos keresztboltozat fedte.
A mai Várvölgy helyén fekvő Zsid települést először említő okirat az almádi monostor alapítólevele (kelt 1121-ben) – a szó állítólag szláv eredetű. 1256-ban Civies de Syd, 1280 körül és 1358–1372 között ugyancsak Syd néven írták. 1358–1372-ben a Rezi vár tartozékai közé tartozott. 1444-ben itt adták ki oklevelüket a megye szolgabírái. A 15. században a mai település helyén két falu: Alsózsid és Felsőzsid állt a gersei Pethők tulajdonában. A törökök komolyabb pusztítást nem végeztek a két településen, de a lakosok száma csökkent, a templom állapota romlott. A 18. században a Festeticsek a birtokukhoz csatolták a területet. A népesebb Felsőzsidről 1940 óta vezetett kövezett út Tapolca felé. A mai település 1942-ben keletkezett Alsózsid és Felsőzsid egyesítéséből. A község ideiglenes neve ekkor Bakonyzsid volt, s később vette fel a Várvölgy nevet.
Forrás:
Koppány Tibor: A Balaton környékének műemlékei (Művészettörténet – műemlékvédelem 3 Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1993)
Csánki Dezső: A Hunyadiak kora
Magyarország műemlékjegyzéke — Zala megye Kulturális örökségvédelmi Hivatal, Budapest, 2006.