Középkori templomok

Magyarország középkori templomai

Generic selectors
Teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors
Generic selectors
Teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

Romok, malmok, udvarházak

Műemlékek nyomában

Romok, malmok, udvarházak

Magyarország bővelkedik romokban. Ami nem vár és templom, az ebbe a kategóriába került. Számos középkori udvarház vagy középkori, újkori malom romja maradt ránk, ezeket mutatom be ezen az oldalon, hiszen nagyon érdekes a történetük. Az udvarházak 10. századi előzményei a törzsi-nemzetségi vezetők szállásai, udvarhelyei. Az udvarház az Árpád-korban egy-egy királyi, királynéi vagy hercegi udvarbirtok, ill. világi vagy egyházi földesúri uradalom központja volt személyzettel, a király és kísérete számára szálláslehetőséggel. A korai Árpád-korban a király nem rendelkezett állandó székhellyel és egy helyen levő udvartartással. Állandó mozgásban volt, végigjárta udvarházait, valamennyi időt mindegyikben eltöltve, felélve az ott felhalmozott élelmet, közben intézve a kormányzati feladatokat, ítélkezve a helyi peres ügyekben. A királynak természetben vagy pénzben járó adókat országszerte a legközelebbi udvarházba szolgáltatták be. Középkori udvarházak közül csak néhány példa: „Pokoljáró” Tari Lőrinc középkori udvarházának romjai Taron, királyi udvarház romjai Zircen, vagy a Csepelyen található udvarház romjai.

Patakok, folyók mellett szép számmal találunk mai napig számos malomromot. Ebben a kategóriában érdekesnek hatnak a papírmalmok. A víz nemcsak a hajtóerőt biztosította, mint energiaforrás, de mint kémiai szempontból alkalmas karakterű gyártásvíz is szerepelt. A hely kiválasztásánál tehát nagy vízhozamú, bő sodrású és forrásközeli tisztaságú pontot kerestek. Veszprém megyében ennek kiválóan megfelelt Pápa, majd Igal malmánál a szláv eredetű nevében is hév-vizű, közel állandó 15 °C-os, karsztjellegű Tapolca, mely egyenletes bőségben folyt a tapolcafői forrásokból egész éven át, télen sem fagyva be — s így óriási előnyt biztosítva más, téli fagyban és nyári apadás idején állni kénytelen malmokkal szemben. A zirci ciszterci Apátság sólyi birtokterületén, Sóly falutól mintegy 500 méterre északra, a Séd patakból elvezetett mesterséges malomcsatorna jobb partján építtetett papírmalmot, melynek romjait mai napig láthatjuk. Igaz ez nem középkori maradvány.

Pásztón a 12. század elején a bencések alapítottak monostort, melyet a század végére a ciszterciek vettek át, és apátságot alapítottak. Az apátság a vallási és kulturális élet (pl. iskola) központjává vált, és elősegítette a kisipari (lásd a bencések által kialakított üveghuták) és kertészeti, szőlészeti-bor- (a középkorban a legfontosabb pásztói termék a bor volt) kultúrák kialakulását, így a középkori település központi szerepköre tovább erősödhetett. A városi múzeum mögött eddig feltáratlanul és kihasználatlanul, egyre romló állapot középkori eredetű malomépület maradványai találhatók…

Minden rom arra tanít meg bennünket, hogy a hősök, az erősek nem a leghatalmasabbak többé s minden fü, melly a romokon terem, arra tanít, hogy az igazi hatalom: a munka és a tudomány.

Vasárnapi újság

1855. december 2.
A sólyi papírmalom romja
A zirci ciszterci Apátság sólyi birtokterületén, a Séd patakból elvezetett mesterséges malomcsatorna jobb partján építtetett papírmalmot..
Velétei palotarom
Szentbékálla érdekes középkori emléke az ún. velétei rom, melyet egy középkori oklevél „domus lapidea Palota vocata” néven említ...
A középkori Sóstókál falu romja
Sóstókál (Sásdikál, Alsóukkál, Jukkál) falut az elvándorolt köveskáli nemesek 1340 körül építettek fel templommal együtt...

Romok, malmok, udvarházak

Tar Lőrinc udvarháza
A falu templomának közelében lévő dombon találhatók Tar Lőrinc XIV. században épült udvarházának romjai....
Tettyei romok Pécsett
Pécsett találhatók a látványos középkori Tettyei romok. A romok az 1500-as évek elején épült reneszánsz palota maradványai..
Poós Vízimalom - Jásd
A Poós Vízimalom az 1950-es évek végéig őrlőmalomként működött, ma múzeumként látogatható, újra működő állapotban...
A balácai Villa Romana
A Balatontól északra, Nemesvámos és Veszprémfajsz határában található Baláca, egy római kori villagazdaság közel kétezer éves romja...
Pásztói Monostor-malom romja
A kolostortemplom mellett az üveghuta és a kovácsműhely, valamint lent a vízimalom egy virágzó gazdaság együttesének emlékei...

A Középkori templomok nevű weboldal azért jött létre, hogy összegyűjtse és bemutassa azokat a Magyarország területén található középkori templomokat, templomromokat, melyek a történelem viharait túlélve mai napig megtekinthetők, látogathatók. A középkori templomok leírása a menü Középkori templomok oldaláról érhető el. 

Középkori templomok
Minden jog fenntartva! © 2021