Szent Jakab apostol-templom
Gencsapáti
Gencs első említése Gench néven 1288-ból származik, a szomszédos Gyöngyösapátié pedig Apaty név alatt 1328-ból. Az Esterházy-család tulajdonában lévő Gencs 1907-ig a Németgencs, 1908-1942 között pedig a Nagygencs nevet viselte. Az 1810 és 1925 között a gróf Széchenyi-család tulajdonát képező Gyöngyösapáti községgel 1943-ban egyesítették, azóta viseli a ma közel 2500 lelket számláló falu a Gencsapáti nevet. A község a Kárpát-medence közép-nyugati részén, Vas megyében, Szombathelytől északnyugatra, a Gyöngyös patak keleti oldalán terül el. Gencsapáti községben a Hunyadi út 236. szám alatt áll a gótikus eredetű plébániatemplom, amelyről az 1674. évi egyházlátogatási jegyzőkönyv már említést tesz.
A gencsi plébániatemplom a zarándokok védőszentje, Szent Jakab apostol tiszteletére épült, melyet az 1674-es Tormássy Péter-féle canonica visitatio már megemlít, de középkori gótikus falmaradványokat is feltártak a kutatók. A középkori alapítás tényét erősíti, hogy Gencsről elsőként 1421ből van tudomásunk plébánosáról, egy Tamás nevű pap személyében. 1683-tól viszont folyamatos a plébánosok névsora, akik Gencs mellett a két filiát, Apátit és Perenyét is ellátták. A helybéli hívek lelki életét és munkáját a Szentháromság Társulat kovácsolta össze a XVIII. században. A ma is látható templomot 1880-ban, eklektikus stílusban háromhajóssá bővítették, amelyhez közel a Szent Rókus-kápolna látható.
Forrás:
Medgyesy-Schmikli Norbert: XIX. századi népi kéziratos énekeskönyvek Gencsapátiból és Perenyéből In.: Népi vallásosság a Kárpát-medencében 7/II. Konferencia Sepsiszentgyörgyön, 2005. szeptember (Sepsiszentgyörgy-Veszprém, 2007) III. Szent szövegek, egyházzene